Ekklesia Leiden

Lopende serie diensten

Waarheid – leven in trouw aan de werkelijkheid
 
Waarheid is niet het bezit van de juiste overtuigingen, maar de moed om trouw te blijven aan de werkelijkheid: aan God, aan de werkellijkheid, aan de samenleving, aan onszelf, aan de toekomst, aan de ander, aan de aarde. De serie maakt een beweging naar buiten, van de bron (Gods ’emet: trouw en betrouwbaarheid) via de menselijke gemeenschap naar de wereld als geheel.
 
Wij leven in een tijd waarin de waarheid onder druk staat. Niet omdat mensen van mening verschillen – dat hoort bij een vrije samenleving – maar omdat de werkelijkheid zelf steeds vaker wordt betwist. Feiten worden gewantrouwd, beelden verdringen ervaringen en overtuigingen dreigen belangrijker te worden dan wat zich werkelijk aandient.

De politiek denker Hannah Arendt zag hierin een groot gevaar. Een vrije samenleving kan alleen bestaan wanneer mensen een gemeenschappelijke werkelijkheid erkennen. Waar het onderscheid tussen waarheid en leugen vervaagt, komt niet alleen de democratie in gevaar, maar ook onze mogelijkheid om elkaar werkelijk te ontmoeten.

Ook de Bijbel spreekt over waarheid, al doet zij dat in een andere taal. Het Hebreeuwse woord ’emet betekent niet alleen waarheid, maar ook trouw, betrouwbaarheid en standvastigheid. Waarheid is een werkelijkheid waarop je kunt bouwen, waaraan je je kunt toevertrouwen en waarop je amen kunt zeggen. Zo raken Arendt en de Bijbel elkaar: waarheid is niet allereerst een bezit of een mening, maar een gezamenlijk erkende werkelijkheid die mensen draagt en waarin zij samen kunnen leven. Beide verzetten zich tegen de leugen die de werkelijkheid vervangt door een ideologie of fictie. Waarheid is de grond waarop mensen elkaar, de wereld en uiteindelijk God kunnen vertrouwen. 

In deze serie onderzoeken we waarheid niet als een bezit, maar als een weg. Een weg van vertrouwen, luisteren, waarachtig spreken, verantwoordelijkheid nemen, hopen, ontmoeten en bewaren. Zo zoeken we naar een leven dat trouw blijft aan de werkelijkheid: aan God, aan de werkelijkheid, aan de samenleving, aan onszelf, aan de toekomst, aan de ander, aan de aarde. 

Team Vieringen & Marcel Barnard

Datum – Venster van perspectief – Waarheidsvraag – Voorganger
4 oktober  God.  Waar vertrouwen we op? Rob van Waarde
11 oktober De ander. Ligt de waarheid in het water? Jan Berkvens
18 oktober De samenleving. Hoe spreken we met elkaar? Maria Draaiers
25 oktober Wijzelf. Hoe waarachtig leven wij? Rien Wattel
1 november De toekomst. Allerzielen Waaruit putten we hoop? Owe Boersma
8 november De werkelijkheid. Waarnaar luisteren wij? Bert Jan Lietaert Peerbolte
15 november De aarde. Hoe bewonen we onze gemeenschappelijke wereld? Marcel Barnard
22 november Het begin volgt op het einde – Viering samen met De Regenboog in de Merenwijk – Tanja van Leeuwen

Samenwerkingen

Onze partners

Ekklesia Leiden
Vragen, bijdragen of lid worden

Meer hierover